"Türk Ekolü" Özel Bir Okul Doğuyor

İzmir Özel Türk Koleji, Türk eğitiminin duayeni Bahattin Tatış'ın üstün çabasıyla 15 Kasım 1950'de kuruldu. 29 öğrencisi, 14 seçkin öğretmeniyle Sayın Bahattin Tatış'ın müdürlüğünde İzmir Talatpaşa Bulvarı'nda küçük bir binada eğitim hayatına başladı. Bu binanın geleceğe doğru büyüme imkanı olmadığı gerekçesiyle ikinci yıl Göztepe'deki Uşakizade Latife Hanım Köşkü'ne taşındı.

İlk Mezunlarını Veriyor...

1953 yılında orta, 1954 yılında ise ilk lise mezunlarını veren İzmir Özel Türk Koleji, 1956 yılında açtığı Alsancak Şubesi ile daha o günlerde ileriye dönük gelişimsel bir vizyon benimsediğini göstermiştir. Eğitimde her zaman kaliteyi, yenilikçi ve öncü olmayı ilke edinen İzmir Özel Türk Koleji, 1981 yılında Anadolu Lisesi’ni, 1989 yılında Takviyeli ve Fen Lisesi bölümlerini de açarak, çok yönlü eğitimin temellerini atmıştır.

Yeni Kampüsler Eğitime Başlıyor, Onbinlerce Mezun Yetişiyor...

Eğitim ve öğretimde yeniliklerin, ilklerin öncüsü olan İzmir Özel Türk Koleji, 2000 yılında Büyükçiğli Kampüsü’nü açarak, giderek artan öğrenci talebini karşılamaya çalışmıştır. İTK, 2001 yılında Bornova Anaokulu, 2002 yılında da Alsancak Anaokulu’yla kaliteli eğitim hizmetini daha geniş alanda vermeye devam etmiştir. 2007 yılında, Büyükçiğli Kampüsü yeni yerleşkesine taşınmış ve bünyesinde Türkiye’nin ilk halka açık sabit planetaryumu olan İTK Gezegenevi açılmıştır. 2010-2011 eğitim öğretim yılında İTK Anaokullarına Narlıdere Anaokulu da eklenmiştir. 2013-2014 eğitim öğretim yılında eğitime kazandırılan Özel Türk Koleji Marmaris - K.E.V Kampüsü'nün ardından aynı dönemde temeli atılan İTK Bornova Kampüsü ve İTK’nın 7.anaokulu olan İTK Mavişehir Anaokulu da 2014-2015 ders yılında eğitim öğretime başlamıştır. 2015-2016 yılında eğitime kazandırılan Manisa Kampüsü ile 5 kampüs, 17 okul ve 6 anaokulunda eğitime devam eden İzmir Özel Türk Koleji Atatürk ilkeleri ışığında, çağdaş eğitim ve öğretim yöntemleriyle ve İTK değerleri ile yeni nesiller yetiştirmeye devam etmektedir.

3. Kuşak İTK’lılar Eğitimde Öncü ve Örnek Olmaya Devam Ediyor

26 Ekim 2008 yılında değerli kurucusu Bahattin Tatış’ı kaybeden Özel Türk Koleji, O’nun açtığı yolda, O’nun ilkelerinden ödün vermeden eğitim öğretim yolculuğuna devam etti. Türk Milli Eğitimi için kalıcı başarılara imza atan ve başarı çıtasını her daim yukarılara taşıyan Özel Türk Koleji; 2000-2012 yılları arasında Bahattin Tatış’ın oğlu Oğuz Tatış, 2012 yılından günümüze kadar da Oğuz Tatış’ın oğlu Yiğit Tatış’ın genel müdürlüğünde eğitimde öncü ve örnek olmaya devam ediyor.