Değerli İTK’lılar,

Okulumuzun kurucusu, merhum eğitimci ve matematik öğretmeni Bahattin Tatış, 15 Kasım 1950 tarihinde eğitim öğretime başlayacak İzmir Özel Türk Koleji’nin bir marşı olmasını, kuracağı okulu, yetiştireceği gençleri müziğin eşsiz güzelliğinde tüm İzmir’e duyurmak, herkesin farkı görmesini istiyordu. Bunun için 14 Kasım 1950 tarihinde okulumuz müzik öğretmenlerinden Dündar Bey ile konuşarak bir okul marşı bestelemesini istedi. Dündar Bey 24 saatten daha az bir sürede;

“En hakiki mürşit ilimdir bize;
Yüce Atatürk'ün izindeyiz biz.
Hepimiz bağlıyız vazifemize;
Yaşasın var olsun Türk kolejimiz.
Ey vatan, ey millet sen güven bize;
Yarına hazırız, hazırız size!”

Dizelerini kaleme aldı ve müziğini besteledi ve İzmir Özel Türk Koleji’nin kurulduğu gün olan 15 Kasım 1950’de, okulumuzun ilk öğrencileri coşkulu bir şekilde İTK Marşı’nı söyledi.

Marşımız, okulumuzun 64. yılı için İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından yeniden seslendirildi. Marşın düzenlenmesinde, 15 kişilik bir orkestraya; alto, soprano, tenor ve bas seslerinden 12 korist eşlik etti. Okul marşımızın yeni kaydının lansmanı ise, “Bahattin Tatış-Yarınlarda Var Olmak Ödülleri Töreni”nin 3.sü’nde gerçekleştirildi.

67 yıldır tüm İTK’lılar tarafından coşkuyla söylenen marşımızı artık cep telefonlarınıza yükleyebilir ve zil sesi olarak kullanabilirsiniz.